3 lutego 2015

Rola aktywności fizycznej w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu

Rola aktywności fizycznej w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu

Aktywność fizyczna odgrywa bardzo ważna rolę w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób, głównie wciąż narastającego problemu otyłości. Niski poziom aktywności fizycznej uznawany jest za istotny czynnik zwiększający umieralność ogólną z powodu chorób układu krążenia i nowotworów.
Do niedawna za jedną z głównych przyczyn zapadalności i przebiegu chorób uważano, jakość i ilość spożywanych posiłków. Znacznie mniejszą uwagę przywiązywano do aktywności fizycznej. Obecnie to nastawienie uległo gruntownym zmianom. Aktywność fizyczna została uznana za nieodzowny element łączący się z prawidłowym żywieniem.

Okazuje się, że regularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na organizm, funkcjonowanie umysłu i jednocześnie zmniejsza ryzyko zapadalności na choroby przewlekłe.

Główne korzyści wynikające z uprawiania sportu i regularnej aktywności fizycznej to:
– Zmniejszenie ryzyka otyłości
– Zmniejszenie ryzyka chorób serca
– Obniżenie profilu lipidowego, w tym cholesterolu
– Zmniejszone ryzyko zachorowania na raka
– Zapobieganie rozwojowi nadciśnienia tętniczego
– Wzmocnienie mięśni i kości
– Zdrowie umysłowe i lepsze samopoczucie – Wzmaga działanie układu immunologicznego organizmu (zmniejsza zachorowalność)

Naukowcy zbadali wpływ uprawiania sportów na długość życia – okazuje się, że ludzie, którzy częściej ćwiczą, żyją dłużej. Co więcej, ludzie, żyjący aktywnie, są szczęśliwsi, częściej się śmieją, rzadziej skupiają się na negatywnych stronach życia, a częściej na jego pozytywnych aspektach. Są bardziej zrelaksowani i nie reagują na stres tak silnie, jak ma to miejsce w przypadku osób unikających wysiłku fizycznego.

Zgodnie z obowiązującą wiedzą, uważa się, iż najlepsze efekty zdrowotne uzyskuje się uprawiając aktywność fizyczną przez większość, jeśli nie przez wszystkie dni tygodnia. Szereg korzyści przynosi np. energiczny, szybki trzydziestominutowy marsz każdego dnia albo przez większość dni tygodnia. Zalecany czas trwania pojedynczych ćwiczeń wynosi 30 min, jednakże nawet kilka krótkich sesji, aby łącznie osiągnąć 30 min dziennie daje korzystne efekty z punktu widzenia zdrowia człowieka.

Jeśli chodzi o dzieci i młodzież to powinni poświęcać 60 min dziennie na aktywność fizyczną o umiarkowanej lub dużej intensywności fizycznej (stanowisko American Heart Association, 2005 r.)Zaleca się wykonywanie różnych rodzajów wysiłków fizycznych w zależności od pory roku, dnia tygodnia, wieku, kondycji fizycznej czy własnych upodobań. Bardzo istotna jest w podejmowaniu treningów systematyczność. Proponuje się wykonywanie ćwiczeń cały rok i na przestrzeni całego życia. Główna część treningu powinna trwać 30-40 min. i być poprzedzona 5-10 minutową rozgrzewką, a zakończona 10-15 minutami ćwiczeń wyciszających.

Agnieszka Wojciechowska


Copyright © 2015. All rights reserved.

Opublikowano 3 lutego 2015 przez Tygrysek Pietrek in category "Zdrowy przedszkolak