31 marca 2019

Szalona wyprawa

Dnia 28.03.2019 Tygrysy Pasiaste z grupy I udały się w swoją drugą podróż autobusem MZK i pierwszą do Centrum Zabaw „Askalandia”.

Emocji było co niemiara. W sali zabaw przedszkolaki bawiły się wybornie. Harcom, hulankom i swawolą nie było końca…

Tygrysy Pasiaste podczas całego wyjścia spisały się na MEDAL!!!

Kategoria: Tygryskowe wieści | Możliwość komentowania Szalona wyprawa została wyłączona
25 marca 2019

Wizyta strażaków u starszaków

          W ubiegłym tygodniu gr IV odwiedzili strażacy oraz pracownicy Straży Miejskiej. Podczas zajęć dzieci uczyły się jak należy się zachować podczas pożaru, zobaczyli jakie wyposażenie mają strażacy w swoim wozie. Tygrysu dowiedziały się jak należy zachowywać się w domu podczas zabaw, oraz jak powinna wyglądać bezpieczna droga do przedszkola. Spotkania odbywały się w ramach przygotowań do zbliżającego się międzyprzedszkolnego konkursu wiedzy o bezpieczeństwie.

Kategoria: Tygryskowe wieści | Możliwość komentowania Wizyta strażaków u starszaków została wyłączona
24 marca 2019

Pierwszy dzień wiosny

        Jak co roku wszystkie dzieci z przedszkola z wielkim zapałem przystąpiły do akcji przeganiania zimy! Tradycyjne spalenie Marzanny oraz kolorowy i głośny korowód, który przeszedł ulicami osiedla, musiały zakończyć się sukcesem. Wiosna na pewno zajrzała już do przedszkolnego ogrodu, gdzie pojawiły się wczesnowiosenne kwiaty bratki i żonkile, a forsycja nieśmiało puszcza żółciutkie pączki. Piękna pogoda i zabawa na palcu, na to od dawna czekaliśmy!

Kategoria: Tygryskowe wieści | Możliwość komentowania Pierwszy dzień wiosny została wyłączona
24 marca 2019

Krajowy Certyfikat Przedszkola Promującego Zdrowie


Szanowni Państwo Dyrektorzy
Szkół i Przedszkoli Promujących Zdrowie,

uprzejmie informujemy, że Centralna Kapituła Krajowego Certyfikatu
Szkoła Promująca Zdrowie, po wnikliwej analizie nadesłanej
dokumentacji i w uznaniu dotychczasowych osiągnięć będących
wynikiem wieloletniej i systematycznej pracy, podjęła decyzję o
REKOMENDOWANIU Państwa placówki do nadania Krajowego Certyfikatu
Szkoła Promująca Zdrowie.

Przyznany Certyfikat ma być gwarancją, że szkoła pracuje zgodnie z
modelem szkoły promującej zdrowie. Gratulujemy całej społeczności
szkolnej, życzymy dalszych sukcesów w tworzeniu Szkoły Promującej
Zdrowie oraz zapraszamy do współpracy z Zespołem ds. Promocji Zdrowia
w Szkole ORE.

Bożena Jodczyk

Zespół ds. Promocji Zdrowia w Szkole
Ośrodek Rozwoju Edukacji

Kategoria: Ogłoszenia | Możliwość komentowania Krajowy Certyfikat Przedszkola Promującego Zdrowie została wyłączona
24 marca 2019

Wizyta w kwiaciarni

      W oczekiwaniu na wiosnę grupa III wybrała się do pobliskiej kwiaciarni. Na miejscu poznaliśmy panią, która zajmuje się kwiatami. Opowiedziała nam o swoim zawodzie florystyki  oraz o różnych kwiatach, które mogliśmy podziwiać. Dzieci miały okazję kupić do kącika przyrodniczego wiosenne kwiaty takie jak hiacynt, prymulka, stokrotka, narcyz i szafirek.

Kategoria: Tygryskowe wieści | Możliwość komentowania Wizyta w kwiaciarni została wyłączona
11 marca 2019

Doświadczenia na wesoło

        Przez ostatni tydzień lutego dzieci z grupy III przeprowadzały doświadczenia i eksperymenty bawiąc się nauką. Poznaliśmy ciekawe właściwości składników spożywczych takich jak soda oczyszczona, ocet, cytryna, płyn do naczyń, cukier i itp. Każdy miał okazję w domu przygotować eksperyment, a potem samodzielnie zaprezentować grupie. Do całej zabawy dołączyli się rodzice, którzy także mogli Nas odwiedzić  i przeprowadzić ciekawe doświadczenia.  Przez cały ten czas dzieci obserwowały wulkany z sody i octu, uciekający pieprz, sok z kapusty czerwonej zmieniający kolor za sprawą różnych składników, wędrującą wodę, moc naelektryzowanych przedmiotów lub działanie magnezów i wiele, wiele innych ciekawych zjawisk. Teraz każdy z Nas wie, że Nauka jest ciekawa i dostarcza wiele przeżyć i emocji.

Kategoria: Tygryskowe wieści | Możliwość komentowania Doświadczenia na wesoło została wyłączona
8 marca 2019

Tabletowe dzieci

Coraz częściej udostępnia się dzieciom – oprócz telewizora – komputer lub tablet. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej, jaką rolę odgrywają te urządzenia w wychowaniu i kształceniu dzieci oraz zastanowić się, w jaki sposób z nich korzystać, aby uniknąć niekorzystnych zmian w rozwoju umysłowym dzieci. Dowiedzieć się ile zła wyrządza małym dzieciom tablet reklamowany jako najlepsza zabawka dla twojego dziecka.

Raport Fundacji Dzieci Niczyje  i raport Millward Brown Poland oszacowały, że:

  • ponad 45%dzieci w Polsce w wieku od jednego do trzeciego roku życia korzysta samodzielnie z tabletów lub smartfonów codziennie lub prawie codziennie.
  • W grupie 4-6 – latków z tego urządzenia korzysta już 75%,
  • w grupie 7-10 latków, aż 92% dzieci.

Co skłania rodziców do udostępniania tabletów lub smartfonów  małym dzieciom:

  1. sugestie w telewizyjnych reklamach:
  • urządzenie pomocne w pokonywaniu trudności wychowawczych,
  • jako urządzenie wyciszające dziecko,
  1. osobiste doświadczenia:
  • że jest to źródło wspaniałych informacji,
  • wspomaga rozwój umysłowy dziecka,
  • doskonała zabawka edukacyjna,
  • myślą, że sprawne obsługiwanie tabletu lub smartfonu przez dziecko świadczy o jego nadzwyczajnych uzdolnieniach.

Krótko o teorii rozwoju umysłowego pomocnej w wyjaśnieniu, dlaczego dzieci sprawnie posługują się tabletami i smartfonami

Istotą rozwoju umysłowego człowieka jest tworzenie reprezentacji z osobistych doświadczeń w trakcie procesu uczenia się. Reprezentacje są to schematy umysłowe służące człowiekowi do poznania siebie i własnych możliwości sprawczych, do rozumienia otoczenia  i wszystkiego, co w nim się znajduje. Pierwsze tworzone przez dziecko reprezentacje wywodzą się z doświadczeń ruchowych, dotykowych i czuciowych, które później w trakcie rozwoju przekształcają się czynności umysłowe. Małe dziecko, gdy otrzyma nieznany przedmiot w skupieniu dotyka go, obejmuje dłonią, stuka nim o cokolwiek, próbuje rozerwać, podnosi do ust i chce go skosztować. Dzięki temu poznaje właściwości przedmiotu i tworzy w swoim umyśle pierwszy zarys jego reprezentacji. Umożliwia mu on rozpoznanie tego przedmiotu, gdy ponownie się z nim zetknie. Łączenie i koordynowanie doświadczeń pochodzących z percepcji wzrokowej oraz doświadczeń wywodzących się ze zmysłu dotyku i ruchu sprawia, że dziecko tworzy w swoim umyśle trójwymiarowość przestrzeni i znajdujących się w nich obiektów. W miarę rozwijania się werbalnego porozumiewania się z innymi osobami dziecko tworzy reprezentacje symboliczne. Przez następne lata dziecko doskonali te reprezentacje i tworzy nowe, korzystając z poprzednich, już posiadanych. Jednocześnie wzbogaca już posiadane reprezentacje dotyczące poruszania się w przestrzeni i własnych możliwości panowania nad przedmiotami. Im więcej reprezentacji dziecko skonstruuje, tym dysponuje bogatszą wiedzą, im sprawniej z nich korzysta, tym większymi możliwościami umysłowymi dysponuje. Czytaj dalej

Kategoria: Zdrowy przedszkolak | Możliwość komentowania Tabletowe dzieci została wyłączona