12 czerwca 2022

Czytajmy dzieciom książki

„Bez względu na to ile masz zajęć,
najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić
dla przyszłości swego dziecka, oprócz
okazywania mu miłości przez przytulanie,
jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne
ograniczenie telewizji.”

Jim Treleas „Podręcznik głośnego czytania”

 

            Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Dlatego czytajmy dzieciom książki ! Wielką sztuką jest wprowadzić dziecko w świat dorosłych. Funkcjonować dorosłym w świecie dziecka – jeszcze trudniej. Książki mogą pomóc. Mądrze wykorzystane dają dostęp do głębszej mądrości, przekazują wskazówki, wzory myślenia, przeżywania.

            Jeśli nie damy dziecku zabawek, będzie bawiło się patykami. Jeśli nie damy mu książki – samo po nią nie sięgnie. Na początku pozwólmy dziecku czerpać radość z słuchania, a potem czytania, wówczas samo będzie wyciągało ręce po książki każdego dnia.

            Dorośli mają wiele możliwości , aby się czegoś dowiedzieć, nauczyć,  ponieważ posiadają zdolność czytania i analizowana materiału. Dziecko to wszystko musi zdobyć, musi się nauczyć funkcjonować w tym świecie i odnaleźć swoje miejsce. W dzisiejszym , współczesnym świecie, szybkiego rozwoju techniki, ogromnego przyspieszenia jest coraz trudniej. Rodzą się lęki, zahamowania, nerwice. Jednym ze sposobów pomocy dziecku jest odkrywanie literatury, która daje wsparcie i kompensuje niezaspokojone potrzeby. Dobra książka pomaga zmniejszyć strach, uspokaja, redukuje lęki i smutki. Czytanie od najmłodszych lat rozbudza ciekawość świata, pomaga zrozumieć siebie i innych. Wspólne głośne czytanie kojarzy się dziecku z przyjemnością i poczuciem bezpieczeństwa. Dzieci, którym rodzice czytają mają lepiej rozwiniętą wyobraźnię, potrafią tworzyć obrazy, „wyobrażać sobie”. Książka to przyjaciel, który daje ukojenie i nadzieję.

Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:

-buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem;

-zapewnia emocjonalny rozwój dziecka;

-rozwija język, pamięć i wyobraźnie;

-uczy myślenia, poprawia koncentrację;

-wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka;

-poszerza wiedzę ogólną;

-ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole;

-uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu;

-kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.

            Wybierając teksty literackie dla dzieci, warto prześledzić i zapoznać się z utworami literackimi, aby były dostosowane do ich potrzeb, zainteresowań oraz wieku. Wiele informacji na temat znaczenia czytania dzieciom, wartościowych pozycji literackich, a także porady ekspertów, propozycje wykorzystania literatury w codziennych zajęciach z dzieckiem znajdą Państwo na stronie internetowej fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.  https://calapolskaczytadzieciom.pl/. Na tej stronie polecamy również Złotą Listę książek  https://calapolskaczytadzieciom.pl/zlota-lista/lista-ksiazek-polecanych-przez-fundacje-abcxxi-cala-polska-czyta-dzieciom/ .

 

 

 

 


Opublikowano 12 czerwca 2022 przez Tygrysek Pietrek in category "Akcje czytelnicze