Porady dla rodziców 3-latka
Co mogą zrobić rodzice, aby przygotować dziecko do przedszkolnego startu?
- Należy postarać się przedstawić dziecku przedszkole w sposób pozytywny i pełen entuzjazmu, zachowując umiar i naturalność.
- Stopniowo dostosowywać rytm dnia dziecka do rytmu panującego w przedszkolu.
- Jeśli dotąd dziecko nigdy nie rozstawało się z rodzicami, warto poświęcić czas i wysiłek, aby przed przedszkolną rozłąką mogło mieć kontakt z inną osobą dorosłą. Dobrze, aby podczas ćwiczenia rozłąki z rodzicami, była to ta sama osoba.
- Warto zapewnić dziecku kontakty z innymi rówieśnikami.
Należy zastanowić się, z czym dziecko nie potrafi samo się uporać. Gdy maluch jest karmiony, ubierany, wysadzany na nocnik, wożony w wózku to znaczy że jest traktowany poniżej swoich możliwości. Rodzice powinni pamiętać, aby nie ulegać pokusie wyręczania i zastępowania malca we wszystkich czynnościach. Można natomiast towarzyszyć dziecku w próbach samodzielności, zapewniając go o swojej gotowości do pomocy. Następnie stopniowo wycofywać się z prostych czynności, aby dziecko samo mogło doświadczać sukcesu, przekonać się o swoich możliwościach, uwierzyć w siebie i stać się bardziej niezależnym.
Rady dla rodziców w pierwszych dniach września
- Nie przeciągaj pożegnania w szatni. Pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź.
- Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wiele wymusić. Największe nasilenie płaczu jest zawsze w dniu drugim i trzecim. Pierwszego dnia większość dzieci nie płacze – zwycięża ciekawość przedszkola.
- Nie obiecuj: Jeśli pójdziesz do przedszkola, to coś dostaniesz (to forma przekupywania). Gdy przyjdziesz po dziecko, możesz dać mu mały prezencik. Możesz wtedy powiedzieć: Witaj, myślałam/-em o tobie. Popatrz, mam coś dla ciebie.
- Kontroluj to, co mówisz. Zamiast: Już możemy wracać do domu, powiedz: Teraz możemy iść do domu. To niby niewielka różnica, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk.
- Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co się wydarzyło w przedszkolu. To powoduje niepotrzebny stres.
- Jeśli dziecko przy pożegnaniu z mamą płacze, może warto, aby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tata lub osoba z którą dziecko nie jest związane emocjonalnie.
- Pamiętaj: żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze UŚMIECHEM!
Wyprawka na wrzesień:
Wszystkie ubranka dziecka muszą być podpisane, także bielizna i kapcie!
- przytulanka na leżakowanie – najlepiej ulubiona maskotka, która pomoże w trudnych chwilach – można podpisać inicjałami na wszywce (czasami dwoje – troje dzieci ma taką samą rzecz),
- kapcie – na podeszwie antypoślizgowej, wygodne i łatwe do wkładania (podpisane),
- poduszka w poszewce tzw. jasiek ( podpisana)
- piżama wciągana, a nie zapinana na guziki (podpisana góra i dół),
- ubrania na zmianę (wszystkie podpisane) do worka w szatni, w zależności od pory roku: podkoszulka, bluzka, spodnie, spódniczka,majtki, skarpetki, rajstopy
- torebka na zabrudzone, mokre rzeczy.
Uwagi dotyczące ubierania dziecka do przedszkola
- Spodnie, spódniczki najlepiej na gumkę nie za luźną i nie za ciasną.
- Nakrycie głowy także w okresie letnim.
- Bluzki z odpowiednio luźnymi rękawami. Dzieci myją ręce z podciągniętymi rękawami, aby ich nie zmoczyć. Gdy rękawy są za ciasne i nie dają się podciągnąć, dziecku trudno będzie ich nie zalać.
- Buty wyjściowe: bezpieczne (nie klapki, nie drewniaki i nie śliskie), łatwe do wkładania.
- W dni deszczowe – kalosze, kurtki przeciwdeszczowe z kapturem lub pelerynki.
- Kapcie najlepsze na gumowej podeszwie, zapinane na rzepy (z wyjątkiem ortopedycznych). Ułatwiają dziecku samodzielne zdejmowanie i wkładanie, czyli osiąganie samodzielności w zakresie jego możliwości.
Szczególną uwagę należy zwrócić na sprawność suwaków. Dzieci nie potrafią ich zreperować same, więc opóźnia to bądź uniemożliwia wyjście do ogrodu całej grupy. Trzylatek z czasem sam zaczyna zapinać i rozpinać suwak, ale musi być on sprawny.